
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 95 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Height | 10.3886 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 350 V |
| Depth | 4.9 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | UL |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Nylon |
| Circuit Application | Signal |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Pin |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 3.5 A |
| Housing Color | Natural |
| Plating | Tin |
| Contact Mating Length | 7.493 mm |
| PCB Thickness | 1.6002 mm |
| Tail Length | 3.6068 mm |
| Plating Thickness | 800 nm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 7.5 mm |
| Contact Shape | Square |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
| Contact Finish Thickness - Mating | 800 nm |
| Termination Post Length | 3.6 mm |
Stock: 2610
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69454
Ext.Price$0.69454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69454 | $0.69454 |
| 10 | $0.59005 | $5.90050 |
| 25 | $0.55878 | $13.96950 |
| 50 | $0.52916 | $26.45800 |
| 100 | $0.50111 | $50.11100 |
| 300 | $0.47342 | $142.02600 |
| 500 | $0.44726 | $223.63000 |
| 1000 | $0.42590 | $425.90000 |
| 3000 | $0.40240 | $1207.20000 |
| 5000 | $0.38019 | $1900.95000 |
| 10000 | $0.36206 | $3620.60000 |
